6. EDYCJA KAMPANII

 

Wizyta u psychiatry i psychologa wciąż dla wielu osób wiąże się z lękiem i poczuciem wstydu. By obalić stereotypy związane z tymi zawodami rusza 6. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. To pierwsza kampania w Polsce, w której ambasadorami są właśnie psychiatrzy i psycholodzy. Ich wizerunki pojawią się w lutym na billboardach w stolicach wszystkich województw.

 

Zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców – ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat płynie smutny wniosek – gorzej jest tylko w Bułgarii (76 psychiatrów). Najwięcej lekarzy o tej specjalności na milion mieszkańców przypada w Finlandii (236), Szwecji (232), Holandii (230), Francji (228), Litwie (225), Luksemburgu (obie 225), Niemczech (223) i Grecji (219).

W 2016 roku z pomocy psychiatrów w poradniach (realizujących umowę z NFZ) skorzystało 1,2 mln Polaków. W Polsce pracuje nieco ponad 4 tysiące psychiatrów i zaledwie 402 psychiatrów leczących dzieci i młodzież. Dla porównania: w Niemczech – 18 200 psychiatrów (21% wszystkich psychiatrów w UE), a we Francji – 15 200.

Psychologów w Polsce jest więcej – ponad 75 tysięcy prowadzi działalność gospodarczą jako psycholog, psycholog kliniczny i psychoterapeuta (wynika z danych CEIDG za rok 2016). Jednak w ramach publicznej służby zdrowia na wizytę u tych specjalistów czeka się nawet pół roku. Powód? W 2016 r. świadczenia w ramach umowy z NFZ realizowało: 5401 psychologów, 1780 psychologów klinicznych i 1610 psychoterapeutów. Nie każdego stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Problem w tym, że osoby cierpiące na depresję nie mogą czekać na specjalistyczną pomoc choćby ze względu na towarzyszące tej chorobie myśli samobójcze.

Ambasadorami 6. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” są specjaliści – psychiatrzy i psychologowie: prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, dr hab. Barbara Remberk – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Agata Szulc – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Dariusz Wasilewski – psychiatra, konsultant merytoryczny Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Anna Morawska-Borowiec – psycholog, autorka książki „Twarze depresji” i pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, Jolanta Zmarzlik – psychoterapeutka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Sokołowska – psycholog, Fundacja Nagle Sami, Maja Filipiak – psycholog, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS, przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Eksperci o kulisach swojej pracy opowiedzą podczas bezpłatnej konferencji inaugurującej kampanię, która odbędzie się 23 lutego 2018 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją.

Prof. Piotr Gałecki tak tłumaczy swoje zaangażowanie w naszą kampanię:

– Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem jako możliwość, a nie ograniczenie, co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnostyka znacząco ogranicza skutki zaburzeń, a co za tym idzie poprawia jakość życia, a często zapobiega tragicznym w konsekwencjach samobójstwom.

Dr hab. Barbara Remberk również bez chwili wahania zaangażowała się w naszą kampanię:

– Zdrowie psychiczne jest naszym podstawowym dobrem, a zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Ponieważ zajmuję się psychiatrią dzieci i młodzieży, problemy dotyczące tej grupy osób najbardziej leżą mi na sercu. Chciałabym, aby nikt nie bał się – ani nie wstydził się – szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Prof. Agata Szulc, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego również zwraca uwagę na fakt, że konieczne jest przełamanie strachu i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów.

– Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal w polskich realiach wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza – my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc.

Niezwykle ważna w walce z depresją jest również psychoterapia – podkreśla Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji NAGLE SAMI:

– W pracy terapeutycznej najważniejsze jest dla mnie autentyczne spotkanie z drugim człowiekiem. Podjęcie psychoterapii daje szansę na poszerzenie swojej świadomości, przezwyciężanie trudności i pełniejsze wykorzystywanie własnego potencjału. Jako terapeuta wierzę, że każdy z nas jest w stanie rozwijać się i dokonywać najlepszych dla siebie wyborów, czasami po prostu potrzebuje wsparcia, by móc to zrobić.

W ramach kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” będzie możliwość skorzystania z BEZPŁATNYCH konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Będzie można skonsultować się zarówno w swojej sprawie, jak i w sprawie bliskich sobie osób – dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Na konsultacje trzeba umawiać się telefonicznie, dzwoniąc do rejestracji pod numer (22) 5179965. Osoba przyjmująca zgłoszenie zaproponuje termin spotkania z psychologiem. Konsultacje są przewidziane od 23 lutego do końca miesiąca (czyli w piątek, sobotę, poniedziałek, wtorek i środę).

W ramach kampanii BEZPŁATNE konsultacje psychologiczne w Warszawie zapewnia również Fundacja NAGLE SAMI. Specjaliści będą do dyspozycji od 26 lutego przez cztery godziny tygodniowo do 15 marca. Wcześniej należy zapisać się na spotkanie, dzwoniąc do Fundacji pod numer 502 511 138 i powołując się na kampanię „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”.

Organizatorami 6. Edycji kampanii są: Stowarzyszenie AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Fundacja NAGLE SAMI, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, Ogólnopolska Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

KAMPANIA „TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ” SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH ELEMENTÓW:

  • bezpłatna konferencja z udziałem naszych ambasadorów – psychiatrów i psychologów 23 lutego 2018 r., Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala N308,
  • kilkadziesiąt godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie,
  • przez trzy tygodnie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych w warszawskiej Fundacji NAGLE SAMI,
  • spot telewizyjny (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • spot radiowy (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • wywiady telewizyjne i radiowe z naszymi specjalistami,
  • strona internetowa www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji, a także wszystkie nasze materiały przygotowane do bezpłatnego wykorzystania przez media (tu znajdują się również podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które nas wspierają).
  • dwutygodniowa kampania billboardowa od 15 lutego 2018 r.,
  • stale aktualizowany FanPage na portalu Facebook, gdzie mamy już prawie 11 tysięcy „polubień”,
  • plakat z udziałem wszystkich naszych ambasadorów do wykorzystania i rozwieszenia przez osoby zainteresowane wsparciem kampanii poprzez szerzenie wiedzy o depresji,
  • książka Anny Morawskiej pt. „Twarze depresji”, w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny.

Powyższe elementy kampanii powstają dzięki pracy charytatywnej jej pomysłodawczyni Anny Morawskiej-Borowiec, prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji Joanny Chatizow i współorganizatorów kampanii. Co roku zbieramy środki jedynie na billboardy, które kupujemy – dzięki wsparciu od naszych darczyńców, m.in. firmie Allenort – po preferencyjnej stawce od firmy AMS. Przygotowanie graficzne billbordu i aktualizację naszej oficjalnej strony www.twarzedepresji.pl finansuje Wydawnictwo Świat Książki.