Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na depresję choruje 10% populacji. Oznacza to, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które codziennie doświadczają tej choroby. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezwykle istotne, ponieważ depresja jest chorobą, w której bardzo ważne jest wsparcie, jakiego udzielają najbliżsi osobie chorej, ale także każdy z jej otoczenia.

Forum Przeciw Depresji jest ogólnopolską kampanią społeczno-edukacyjną z ponad 14-letnią historią, której ideą jest przełamywanie tabu towarzyszącego depresji. Prowadzone w ramach niej działania mają jeden cel – uświadomić społeczeństwu, że depresja to choroba wymagająca wsparcia specjalisty oraz leczenia.

Forum Przeciw Depresji jest platformą pomocy osobom chorym na zaburzenia depresyjne i wsparcia ich oraz ich bliskich poprzez prowadzone działania edukacyjno-informacyjne. W ramach kampanii  przez cały rok działa Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 oraz FORUM na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl moderowane przez lekarza psychiatrę. To miejsca, w których każdy może skorzystać z bezpłatnej i anonimowej rozmowy ze specjalistą, podczas której lekarz może udzielić wsparcia choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego. To bardzo ważne, ponieważ ułatwia wykonanie tego pierwszego kroku, przełamanie bariery wstydu przed rozmową z psychiatrą i sięgnięcie po rzetelną, profesjonalną pomoc. Podczas rozmowy specjaliści mogą pomóc w rozpoznaniu problemu, a także znalezieniu oparcia w najbliższym otoczeniu. Zarówno Antydepresyjny Telefon czy Forum na stronie nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza, ale umożliwiają rozmowę ze specjalistą, która może przybliżyć osobę chorą do podjęcia decyzji o skorzystaniu z pomocy – lekarza, terapeuty czy grup wsparcia.

Publikacji na temat depresji systematycznie przybywa, szczególnie w Internecie. Niestety wciąż wiele osób nie wie, gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat choroby, czy też gdzie uzyskać profesjonalną pomoc specjalisty. Dlatego wiele lat temu powstała strona internetowa kampanii www.forumprzeciwdepresji.pl oraz profil kampanii na Facebooku www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji, które są źródłem sprawdzonych i praktycznych informacji o depresji, przygotowanych przy wsparciu merytorycznym specjalistów – lekarzy psychiatrów i psychologów.

Pamiętaj! Jeśli podejrzewasz depresję u siebie lub Twojego bliskiego, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Depresję można wyleczyć!

 

Pobierz materiały Forum Przeciw Depresji