Na warszawskim Ursynowie powstaje największy w Polsce mural dotyczący zdrowia psychicznego! Będzie jednym z wydarzeń 10-lecia kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, do której przez ostatnie 10 lat zaangażowało się ponad 60 ambasadorów – aktorów, muzyków, dziennikarzy telewizyjnych, pisarzy, wybitnych sportowców.
Autorem naszego muralu jest Wojciech Brewka – jeden z najwybitniejszych artystów współczesnego pokolenia! Choć projekt muralu Wojtek przygotował charytatywnie z potrzeby serca, to potrzebne są nam środki na jego wykonanie. Brakuje nam jeszcze 41 tys. zł, by we wrześniu Wojtek z ekipą mógł rozpocząć malowanie muralu na warszawskim Ursynowie przy Wasilkowskiego 14. Dlatego prowadzimy zbiórkę:
Bardzo dziękujemy partnerom muralu za wsparcie tego projektu: Burmistrzowi Ursynowa, firmom Nationale-Nederlanden, Jeger i Johnson & Johnson.
Koncepcję muralu opisał Wojciech Brewka w wywiadzie do magazynu „Twarze depresji” nr 11/2024:
„Mural składa się z kilku części. Na pierwszy rzut oka jest kolorowy, abstrakcyjny. Gdy spojrzymy uważniej, to zobaczymy twarz dziewczyny i chłopaka lub kobiety i mężczyzny, bo nie jest to dopowiedziane. Są smutni i zamknięci w swoim świecie. Choć mural jest kolorowy i otacza ich mnóstwo barw i pozytywnych rzeczy, oni tego nie widzą. Taka jest depresja. Osoby chorujące nie potrafią cieszyć się z tego, co ich otacza. Nie widzą barw. Widzą świat tylko w czarnych kolorach. Na muralu ten stan symbolizuje właśnie czarny kolor. Chciałem podkreślić, że depresja nie dotyka tylko dorosłych, czy młodych, że chorują na nią też małe dzieci, dlatego można tam dostrzec również laleczkę i kwiatek, który jest dziecięcą bazgrotą. Dzieci z depresją mają może jeszcze trudniej niż dorośli, bo często zupełnie nie wiedzą, co z tym zrobić, dlatego świadomość społeczna i uważność dorosłych na niepokojące objawy choroby są tak ważne. Chciałem, żeby ten mural był kolorowy, pełen energii, ale też żeby skłaniał nas do refleksji, czy my nie czujemy się tak, jak główni bohaterowie tego muralu, czy nie potrzebujemy zwrócić się do specjalisty? Nasze życie nie musi być namalowane w czarnych kolorach. Wokół jest wiele pięknych barw, dlatego nie wstydźmy się korzystać ze wsparcia psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów„.
Pomóżcie nam stworzyć największy w Polsce mural dotyczący zdrowia psychicznego najstarszej i najbardziej konsekwentnej kampanii społecznej w tym obszarze!
Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.
masz pytania lub sugestie? – napisz do nas: fundacja@twarzedepresji.pl