Nr 11/2024

Z wielką satysfakcją oddajemy w Państwa ręce kolejny numer naszego bezpłatnego magazynu edukacyjnego „Twarze depresji”. To kompendium wiedzy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Zespół naszych specjalistów przygotował 68 stron magazynu, a w nim autorskie felietony o ważnych wyzwaniach zdrowia psychicznego uczniów i ich rodziców. Magazyn powstał w ramach 19. edycji kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” poświęconej tematowi zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prezentujemy w nim również rozmowy z ambasadorkami i ambasadorami kampanii.

  • Polecamy ekskluzywny wywiad z Justyną Święty-Ersetic. Multimedalistka olimpijska, „królowa polskiej sztafety” – opowiedziała o swojej walce z depresją.
  • W magazynie również wypowiedzi bohaterów Waksów – słynnych Youtuberów – wśród nich są osoby, które od wczesnej młodości chorują na depresję i korzystają z pomocy psychiatry oraz psychologa.
  • Polecamy ekskluzywny wywiad z Wojciechem Brewką – jednym z najwybitniejszych artystów współczesnego pokolenia, autora największego muralu o zdrowiu psychicznym, który powstaje na warszawskim Ursynowie z okazji 10-lecia kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”.
  • W magazynie przygotowaliśmy również „Nasz raport” – statystki są alarmujące! Ponad 30 tysięcy dzieci i młodzieży leczy się na depresję w ramach publicznej służby zdrowia, drugie tyle na zaburzenia lękowe. Statystyki NFZ nie oddają skali problemu, ponieważ nie uwzględniają leczenia dzieci w prywatnym sektorze, albo w fundacjach takich jak nasza. Jednak przede wszystkim nie uwzględniają ogromnej liczby dzieci, które nie są kierowane po profesjonalną pomoc. Ma to ogromny wpływ na alarmujące statystyki policyjne: w ubiegłym roku odnotowano 146 samobójstw i 2139 prób samobójczych wśród osób, które nie skończyły 18 lat.
  • O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży rozmawialiśmy z dr hab. Aleksandrą Lewandowską – Krajową Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
  • W magazynie znajdą Państwo też felietony o leczeniu depresji, farmakoterapii i psychoterapii, o samookaleczaniu, o problemach związanych z nadmiernym spędzaniem czasu w internecie, o zaburzeniach lękowych i zaburzeniach snu, na temat zespołu stresu pourazowego, czy o tym, co może dziać się z dzieckiem w sytuacji rozwodu rodziców.
  • Piszemy również o pierwszym w historii polskiej psychiatrii programie lekowym dla osób z depresją lekooporną.
    Partnerami wydania są: Nationale-Nederlanden i sieć stacji paliw MOYA. Dzięki wsparciu finansowemu partnerów magazyn jest bezpłatny i mamy nadzieję, że dzięki Państwa pomocy trafi do uczniów i wszystkich bibliotek szkolnych w Polsce. To ważna lektura dla rodziców, nauczycieli i służb, które współpracują z dziećmi i młodzieżą.