Serdecznie zapraszamy na konferencję inaugurującą pierwszą ogólnopolską kampanię społeczną o depresji u dzieci.
Spotykamy się 23 lutego o godzinie 12:00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31. Wstęp wolny, a lista gości niezwykle ciekawa:
1) Ewa Błaszczyk – ambasadorka kampanii
2) Andrzej Bober – ambasador kampanii
3) dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
4) Joanna Chatizow – prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji
5) Agnieszka Dąbrowska – psychiatra dziecięcy, Fundacja Dzieci Niczyje
6) Jarosław Gugała – ambasador kampanii
7) Tomasz Jastrun – ambasador kampanii
8) Marta Kielczyk – ambasadorka kampanii
9) Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
10) Anna Morawska – pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
11) Anna Nita – Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
12) Maciej Orłoś – ambasador kampanii
13) Kamil Sipowicz – ambasador kampanii
14) Tomasz Wolny – ambasador kampanii
15) Piotr Zelt – ambasador kampanii
16) Jolanta Zmarzlik – psycholog dziecięcy, Uniwersytet SWPS
Na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbędą się również bezpłatne warsztaty i wykłady . Zachęcamy zainteresowanych do udziału:
- 23 lutego wykład o godz. 17.00 pt. „Dół czy depresja?” poprowadzi Michał Pozdał – trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS
– Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, dołami, burzami hormonów. – tłumaczy Michał Pozdał. I dodaje: – Czasami jest to jednak coś więcej niż „tylko” dół. Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa.
Prowadzący wykład odpowie na pytanie: „jak radzić sobie z „dołem”?”. Wspólnie z uczestnikami zastanowi się nad stereotypem osoby chorej psychicznie. Wskaże, gdzie szukać pomocy w razie problemów.
Film na YouTube’ie:
- 23 lutego warsztaty o godz. 18.30 pt. „Depresja u dzieci i młodzieży” poprowadzi Aleksandra Brzezińska – psycholog, psychoterapeuta Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS.
Depresja nie jest zaburzeniem występującym tylko u osób dorosłych. Dotyka też dzieci i młodzież. Jednak znacznie trudniej ją u nich rozpoznać, ponieważ nie musi się objawiać jedynie apatią i smutkiem. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się, jakie zachowania dzieci mogą być symptomami depresji, jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby u dzieci i młodzieży, oraz jak można im pomóc, a czego nie należy robić.
- 23 lutego warsztaty o godz. 18.30 pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym” poprowadzi Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii.
Te warsztaty mają na celu przedstawienie uczestnikom spotkania trudności psychicznych nastolatka doświadczającego objawów depresji oraz sposobu rozumienia przyczyn tej choroby w okresie dojrzewania. Podczas zajęć prowadząca omówi procesy zachodzące w rodzinie związane m.in. z występowaniem trudności rodzicielskich oraz problemowych relacji między rodzicami. Zaprezentowany zostanie przypadek rodziny z nastolatkiem, u którego zdiagnozowano zaburzenie depresyjno-lękowe.
Do zobaczenia!