W  4. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” mówiliśmy o depresji wśród seniorów (tu znajdują się materiały do pobrania: https://twarzedepresji.pl/materialy-dla-mediow/4-edycja/) .

Podczas 12. edycji naszej kampanii Fundacja „Twarze depresji” wsparła jako partner kampanię „Srebrny Odcień Depresji” przygotowaną przez Fundację ITAKA. Prezentujemy fragment informacji prasowej o depresji wśród seniorów:

Według wyników najnowszych badań PolSenior2, które przeprowadzono na grupie 6 tysięcy osób, pomiędzy 60 a 106 rokiem życia, u 26% badanych występują objawy depresji. Oznacza to, że co trzeci senior mierzy się z zaburzeniami nastroju. Brak wsparcia ze strony bliskich, izolacja, bagatelizowanie objawów, a także brak psychoedukacji w zakresie zdrowia psychicznego, niejednokrotnie uniemożliwiają uzyskanie pomocy specjalisty, a warto zaznaczyć, że nieleczona depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ryzyko podejmowania zachowań autoagresywnych dotyczy również osób po 65 roku życia. W 2017 roku ilość zamachów samobójczych w tej grupie wiekowej wynosiła 1277, a w 20119 było to już 1491. Jak podają specjaliści, seniorzy w tym działaniu są bardzo zdeterminowani, a przez to, niestety, skuteczni, a to dlatego, że ich celem jest odebranie sobie życia, a nie chęć zwrócenia uwagi.

Tak bardzo koncentrujemy się na seniorach w kontekście ich bezpieczeństwa, szczepień, że zupełnie nie zwracamy uwagi na to, że z uwagi na obecną sytuację, coraz bardziej pogarsza się ich kondycja psychiczna. Ten temat nie jest też poruszany w debatach publicznych. Niewiele mówi się o tym, że ich sytuacja życiowa w czasie pandemii jest bardzo trudna. Pandemia wyeliminowała ich całkowicie z życia społecznego i relacji rodzinnych. Zamknięci w domu, bez kontaktu z bliskimi, odcięci od dzieci i wnuków, od sąsiadów, często nie mają się nawet do kogo odezwać. Ostatnie lata swojego życia spędzają zamknięci w domu przed telewizorem. Izolujemy ich w trosce o ich zdrowie, często nie zastanawiając się jak wygląda ich codzienność. Nasila się ich samotność, smutek, poczucie bycia niepotrzebnym, a stąd już tylko krok w stronę depresji, która często w tej grupie wiekowej, mylona jest z objawami starzenia.

„Seniorzy byli i wciąż są w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na depresję – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”, która jest partnerem kampanii „Srebrny Odcień Depresji”. – Liczne choroby, z którymi zmagają się seniorzy takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą, przewlekłe dolegliwości bólowe, istotnie wpływają na obniżenie nastroju. Do tego chodzi problem samotności, izolacji w czasie pandemii, lęk przed zakażeniem koronawirusem i przed śmiercią z powodu powikłań wywołanych przez COVID-19. To przyczynia się do znaczącego wzrostu zachorowań na depresję w tej grupie wiekowej”.

Symptomy zaburzeń nastroju są łatwo zauważalne i dobrze widoczne w przypadku osób młodszych, umożliwiają prawidłową i szybką diagnozę oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Kliniczny obraz depresji osób starszych jest odmienny. Na pierwszy plan wysuwają się skargi na dolegliwości somatyczne i zaburzenia funkcji poznawczych, które mogą towarzyszyć procesom starzenia się. Seniorzy nie proszą o pomoc. Często nawet nie wiedzą, że chorują. Sądzą, że „to już przyszło umieranie”.

 

„Depresja seniorów jest nie tylko trudno zauważalna, ale jak wynika z naszego doświadczenia, gorzej leczona. Większość seniorów, z którymi rozmawiamy, nigdy nie trafiło do psychiatry, nie mówiąc już o podjęciu psychoterapii. Leczenie kończy się na kontakcie z lekarzem rodzinnym i farmakologicznym leczeniu objawów np. lekami nasennymi, uspakajającymi.” – mówi Aleksandra Inatowicz- Łubiańska, psycholog Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

Jeszcze przed pandemią depresja seniorów była bagatelizowana, a to w dużej mierze ze względu na ogromna trudność w jej diagnozowaniu. Teraz stało się to praktycznie niemożliwe, bo jak zauważyć depresję u osoby z którą nie spędza się czasu. Radość z życia można czerpać niezależnie od wieku. Bycie seniorem może być piękne, chociażby ze względu na większą ilość czasu, który można poświęcić, aby zadbać o siebie. I właśnie dlatego, zwrócenie uwagi społeczeństwa na trudną sytuację seniorów w czasie pandemii, jest celem kampanii „Srebrny Odcień Depresji”.

 

Materiały informacyjne w postaci folderu, ulotki i plakatu zostały przygotowane przez specjalistów pracujących przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania Fundacji ITAKA. Można je pobrać ze strony www.stopdepresji.pl.