DEPRESJA POPORODOWA

„Nie Mamy się czego wstydzić”! Pod takim hasłem uruchomiliśmy w mediach społecznościowych kampanię społeczną Fundacji „Twarze Depresji”. Depresja w czasie ciąży i poporodowa należą do najbardziej przemilczanych tematów związanych ze zdrowiem psychicznym. W ramach kampanii będziemy prezentować wypowiedzi naszych ambasadorów m.in. piosenkarki Anny Wyszkoni, a także specjalistów zdrowia psychicznego: prof. Piotra Gałeckiego – Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Psychiatrii, dra hab. Sławomira Murawca – rzecznika Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz specjalistów na co dzień współpracujących z naszą fundacją.

Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na problem depresji kobiet w ciąży i po porodzie, dla których od marca 2022 prowadzimy jedyny taki w Polsce program bezpłatnych, zdalnych konsultacji psychologicznych. W maju ze względu na brak finansowania program musieliśmy zawiesić. W Dniu Mamy dzięki darczyńcom udało nam się program przywrócić i nadal walczymy o jego dalsze działanie.
Pomoc dla kobiet w ciąży i po porodzie to unikatowy w skali kraju program, który umożliwia kobietom dostęp do specjalistów online – mogą się z nimi łączyć z każdego zakątka kraju, bez wychodzenia z domu. Kobieta otrzymuje w programie pakiet trzech bezpłatnych konsultacji. Nasz specjalista zapewnia diagnozę, psychoedukację i wsparcie.

Uruchomiliśmy zbiórkę licząc, że dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców, uda nam się kontynuować ten niezwykle potrzebny program:

Ponad rok działania programu pokazał nam, jak duża jest skala problemu. Nasi specjaliści od marca 2022 do czerwca 2023 zrealizowali 1200 bezpłatnych, zdalnych konsultacji psychologicznych dla kobiet w ciąży i po porodzie. Każdego dnia do naszej fundacji po taką pomoc zgłaszają się Mamy ze wszystkich stron Polski.
Program jest niezwykle ważny, ponieważ problem wzrostu zachorowań na depresję i zaburzenia lękowe nasiliła najpierw pandemia, a obecnie również stres związany z wojną w Ukrainie. Przed pandemią Światowa Organizacja Zdrowia informowała, że z tą chorobą mierzy się od 10 do 30% kobiet. Badania kanadyjskie prowadzone w czasie pandemii mówią o ponad 40% kobiet.

Z danych zaprezentowanych w czasopiśmie naukowym „Lancet” wynika, że o jedną trzecią wzrosła liczba poronień i zgonów młodych matek. Niepokoi aż sześciokrotny wzrost przypadków ciąży pozamacicznej. Specjaliści alarmują też, że coraz więcej kobiet cierpi na depresję poporodową. Wsparcie dla nich i dostęp do psychoterapii, która powinna być pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia, wciąż są niewystarczające. Również wśród rodzin wciąż pokutuje wiele stereotypów dotyczących leczenia depresji w przypadku kobiet ciężarnych i mam po porodzie. Wciąż wiele z nich słychy krzywdzące słowa: „Weź się w garść”, „Masz dziecko – ciesz się!” lub „Nie nadajesz się na matkę”, a ich choroba często nie jest akceptowana przez najbliższe otoczenie.

Czas oczekiwania na psychoterapię w zależności od regionu Polski sięga kilku miesięcy. W wielu miejscach w Polsce kobiety w ogóle nie mają dostępu do takiej profesjonalnej pomocy. Ministerstwo Zdrowia pilotażowo finansuje w 4 placówkach program zapobiegania depresji poporodowej pt. „Przystanek Mama”. Tam kobiety mogą skorzystać z trzech konsultacji psychologicznych. A co dalej? Cieszymy się, że tak wiele Mam szuka pomocy w naszej fundacji. Mamy nadzieję, że dzięki darczyńcom będziemy w stanie pomagać wszystkim Mamom w depresji, które potrzebują pilnego wsparcia psychologicznego.

Kampania społeczna „Nie Mamy czego się wstydzić” powstała z potrzeby serca. Wszyscy jej uczestnicy – ambasadorzy, specjaliści – zaangażowali się w nią charytatywnie, a oprawę graficzną przygotowała nasza wolontariuszka Paulina Mazurowska. Bardzo dziękujemy!