Nr 5/2021

Z wielką satysfakcją oddajemy w Państwa ręce kolejny numer naszego bezpłatnego magazynu „Twarze depresji”.

Przygotowaliśmy dla Państwa 42 strony autorskich treści, m. in. o leczeniu depresji, gdy towarzyszy innym chorobom. Co druga osoba zmagająca się z przewlekłym bólem, choruje również na depresję. Podobniej jak co trzecia chorująca na rak i co dziesiąta z cukrzycą. Polecamy ekskluzywne wywiady z:

– Urszulą Dudziak (piosenkarką jazzową, kompozytorką, autorką tekstów) o zdrowiu psychicznym i największych wyzwaniach w jej życiu, m.in. chorobie nowotworowej;

– Miką Urbaniak (wokalistka, malarka) – córka Urszuli Dudziak – o swojej walce z chorobą afektywną dwubiegunową i uzależnieniem od alkoholu;

– prof. Piotrem Gałeckim – Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Psychiatrii – o leczeniu depresji w przypadku chorób somatycznych współistniejących i o konieczności zwiększenia dostępu do psychoterapii;

lek. med. Katarzyną Hoffman – lekarzem onkologiem – o wzroście liczby pacjentów z zaawansowanym stadium raka i wyzwaniami z tym związanymi.

 

W wydaniu również nasz raport o leczeniu depresji w przebiegu innych chorób somatycznych. W tym kontekście ważna jest również psychoterapia, na co zwraca uwagę w swoim felietonie dr n. med. Martyna Gębska-Tołoczko – psychoterapeutka udzielająca konsultacji online w ramach programów bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej Fundacji „Twarze depresji”. W tym programie chorym na raka pomaga z kolei Karolina Zakrzewska – psychoonkolog, która napisałam felieton o tym, jak rozmawiać z chorym na raka i jak motywować do leczenia. Polecamy również bardzo ciekawy felieton o chorobie afektywnej dwubiegunowej autorstwa dra n. med. Sławomira Murawca – lekarza psychiatry, rzecznika Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ponadto kolejny felieton napisała dla „Twarzy depresji” Antonina Dudek – nasza wieloletnia wolontariuszka, która obecnie pracuje w naszej Fundacji jako koordynatorka programów pomocowych.

 

Magazyn jest bezpłatny dzięki partnerom wydania: Nationale-Nederlanden, Fundacji Enea, Servier Polska i Lasom Państwowym. Ten numer udało nam się wydrukować w nakładzie 300 egzemplarzy, które prześlemy do szpitali onkologicznych i placówek medycznych.

Przygotowaliśmy magazyn w formie elektronicznej. Dzięki temu każdy może bezpłatnie pobrać go z naszej strony. Prosimy, wesprzyjcie naszą kampanię edukacyjną, przekazując opracowane przez nas najnowsze informacje jak największej liczbie osób, którym ta wiedza może uratować zdrowie, a może i życie.

Magazyn w formie PDF (w najlepszej jakości) można pobrać żółtym przyciskiem pod okładką lub przeczytać poniżej.

Dobrej lektury i przede wszystkim zdrowia!