TWARZE DEPRESJI DLA SZKÓŁ 2. EDYCJA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest naszym priorytetem! W odpowiedzi na setki wiadomości, które otrzymujemy od nauczycieli z całej Polski, o potrzebie wsparcia psychoedukacyjnego, uruchamiamy 2. edycję programu „Twarze depresji dla Szkół” dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden.

Programem obejmiemy pół tysiąca nauczycieli – wychowawców szkół podstawowych. Uprzejmie prosimy o nie zgłaszanie do niego psychologów i pedagogów szkolnych! Zapisy ruszyły i potrwają do 6.09.2023 r.

Decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach programu zapewnimy nauczycielom:

  • Trzygodzinne szkolenie online nt. zdrowia psychicznego uczniów m.in. depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia snu, żałoba i zaburzenia adaptacyjne. Szkolenie odbędzie się 12.09.2023 r. od 9.00 do 12.00 na platformie Teams. W całości będzie nagrane i nauczyciele objęci programem, którzy nie będą mogli wziąć w nim udziału na żywo, otrzymają link do nagrania do odsłuchania w dogodnym momencie. Szkolenie poprowadzą:

    Bożena Falkowska – psycholog, psychoterapeutka – zagadnienia: zaburzenia adaptacyjne, zespół stresu pourazowego PTSD, żałoba;
    Maria Kocurowska – psycholog dziecięca – zagadnienia: prezentacja 10 scenariuszy lekcji wychowawczych ważnych dla zdrowia psychicznego uczniów;
    Anna Morawska-Borowiec – psycholog, prezes Fundacji „Twarze Depresji” – zagadnienia: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu.
  • Wszyscy nauczyciele otrzymają broszurę psychoedukacyjną z opisem zagadnień poruszanych podczas szkolenia oraz scenariusze 10 lekcji wychowawczych ważnych dla zdrowia psychicznego uczniów. Nauczyciele – wychowawcy przez cały rok szkolny będą proszeni o realizację po kolej opisanych scenariuszy, a na koniec roku poprosimy ich o uzupełnienie 2 kwestionariuszy niezbędnych do ewaluacji programu. Jest dla nas ważne, abyśmy potrafili zaobserwować pozytywne zmiany, które przynosi program prowadzony przez nauczycieli – psychoedukatorów przeszkolonych do tej roli przez naszą fundację.
  • Nauczyciele objęcie programem będą mieli możliwość przez cały rok szkolny korzystania z mailowego wsparcia psychologa fundacji. Otrzymają dostęp do specjalnej dedykowanej dla niej skrzynki.

W pierwszej edycji programu „Twarze depresji dla Szkół” wzięło udział prawie pół tysiąca nauczycieli. W ankiecie przygotowanej przez naszą fundację 54 procent z nich zadeklarowało że potrafi zauważyć i rozpoznać objawy depresji uczniów, a 32 procent zaznaczyło, że wie jak na to zareagować i jak pracować z uczniem mającym  takie objawy. 28 procent nauczycieli zaznaczyło że może dostrzec u ucznia objawy PTSD, a 15 procent zadeklarowało że raczej wiedziałoby jak na to zareagować i jak  uwzględnić to w swoje pracy z takim dzieckiem.

W naszym programie zapewniamy nauczycielom psychoedukację oraz dostęp do narzędzi – scenariuszy lekcji wychowawczych, które pomogą im wspierać uczniów w trosce o ich zdrowie psychiczne.

Szanowni Nauczyciele, dziękujemy za bardzo dużą liczbę zgłoszeń. 6 września zamknęliśmy rejestrację. Zarejestrowane osoby otrzymają w tym tygodniu link do szkolenia online.


Masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas: szkola@twarzedepresji.pl