Szanowni Państwo, dziękujemy za blisko pół tysiąca zgłoszeń. Wszyscy zakwalifikowani Uczestnicy powinni już otrzymać linka do spotkania online i prośbę o wypełnienie anonimowego kwestionariusza wstępnego. Prosimy o sprawdzenie folderu „spam” w razie braku linka, a jeżeli to nie pomoże wysłanie emaila na szkola@twarzedepresji.pl

To będzie unikatowy w skali kraju program! Tysiąc polskich nauczycieli szkół podstawowych, pracujących na co dzień m.in. z dziećmi z Ukrainy, będzie mogło skorzystać z programu „Twarze depresji dla szkół” przygotowywanego przez Fundację „Twarze depresji”. Partnerem programu jest Nationale-Nederlanden. Szkolenie online dla nauczycieli odbędzie się w dniu 7.09.2022 r. od godz. 09.00 do 12.30.

Prowadzące szkolenie:

  • Anna Morawska-Borowiec – psycholog, prezes Fundacji „Twarze depresji”
  • Bożena Falkowska – psycholog, psychoterapeutka
  • Maria Kocurowska – psycholog, psychoterapeutka

Podczas szkolenia nauczyciele dowiedzą się, czym są: depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, zaburzenia adaptacyjne, a także o konsekwencjach psychologicznych żałoby. Specjaliści fundacji napisali broszurę psychoedukacyjną, którą pedagodzy otrzymają podczas szkolenia w formie pliku pdf. Będzie to kompendium wiedzy napisane przystępnym językiem, na temat najczęstszych trudności psychicznych wśród uczniów – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci dotkniętych traumą wojenną.  Nauczyciele dostaną też od Fundacji „Twarze depresji” opis dziesięciu lekcji wychowawczych opartych na psychoedukacji i ćwiczeniach ważnych dla zdrowia psychicznego dzieci. Lekcje są przygotowane z podziałem wiekowym na klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Program zaplanowany jest na cały rok, a jedna lekcja będzie przeprowadzana raz w miesiącu. Przez cały miesiąc nauczyciele objęci programem „Twarze depresji dla szkół” będą mogli zadawać pytania i zgłaszać trudności w prowadzeniu zajęć z uczniami, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z Ukrainy, na adres: szkola@twarzepresji.pl. Pod koniec każdego miesiąca będzie odbywać się spotkanie online dla nauczycieli ze specjalistą fundacji, który odpowie na pytania, które przez cały miesiąc fundacja otrzymała drogą mailową.

Zależy nam na tym, by dać nauczycielom narzędzia do radzenia sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest praca z uczniami z Ukrainy, dziećmi dotkniętymi traumą wojenną. Nie chodzi o to, by nauczyciel stał się psychologiem czy psychoterapeutą. Chodzi o to, by lepiej zrozumiał psychikę dzieci i mógł wykorzystać jedną w miesiącu lekcję wychowawczą do poprawy dobrostanu psychicznego wszystkich dzieci w klasie, w tym dzieci z Ukrainy. Nie mamy w Polsce tylu psychologów konsultujących w języku ukraińskim, by dotrzeć z pomocą do wszystkich szkół, dlatego misja zawodu nauczyciela w aspekcie dobrostanu psychicznego uczniów i wsparcia procesu psychoedukacji jest niezwykle ważna – Anna Morawska-Borowiec, Prezes Fundacji „Twarze depresji”.

„Twarze depresji dla szkół” to już kolejny program, który Fundacja „Twarze depresji” realizuje dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden.

Współpraca z Fundacją „Twarze Depresji” to jeden z naszych kluczowych projektów, prowadzonych w ramach społecznej odpowiedzialności. W lutym dołączyliśmy do akcji ,,Twarze depresji dla Ukrainy”, będącą odpowiedzią na ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Teraz fundacja uruchamia kolejną inicjatywę, którą możemy z dumą wspierać. Doskonale rozumiemy, jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i komfort psychiczny dziecka. Dlatego wierzymy, że program „Twarze depresji dla szkół” zapewni zarówno uczniom, jak i nauczycielom realne wsparcie i pomoże wszystkim jak najszybciej odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.

Nationale-Nederlanden wspiera finansowano również program „Twarze depresji dla Ukrainy” – bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy – dzieci i osób dorosłych (zapisy: www.twarzedepresji.pl/ukraina), a także w ramach akcji „Rak? To nie tak!” program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób chorych onkologicznie, ich rodzin i osób, które z powodów profilaktycznych powinny uda się do onkologa, a boją się wykonać pierwszy krok (zapisy: www.twarezdepresji.pl/pomocpsychologiczna). Za wspieranie podopiecznych Fundacji „Twarze depresji” oraz działań na rzecz zdrowia psychicznego firma otrzymała prestiżowy tytuł „Dobroczyńca Roku” 2021.


KONTAKT:

Masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas:

szkola@twarzedepresji.pl