O Fundacji

Nasze wsparcie jest ważne dla bardzo wielu osób –  prawie dwa miliony Polaków leczą się na depresję. Szacujemy, że co najmniej drugie tyle choruje, ale nie korzysta z pomocy. Depresja wciąż wiąże się ze stygmatyzacją i poczuciem wstydu. Od lat zmieniamy to błędne myślenie! Fundacja Twarze Depresji należy do najaktywniejszych w zakresie promocji zdrowia psychicznego.

BEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA I PSYCHIATRYCZNA

Pierwsi w Polsce prowadzimy sześć programów bezpłatnej, zdalnej pomocy:

  1. psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, ich rodziców/opiekunów (realizowany od 1.06.2021 r.) – program realizowany jest dzięki prywatnym darczyńcom;
  2. psychologicznej dla osób chorych na raka, ich rodzin i osób, które potrzebują konsultacji z psychoonkologiem z powodów profilaktycznych (realizowanych od 20.06.2021 r.) – partner programu: Nationale-Nederlanden;
  3. psychologicznej dla osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych (realizowany od 1.10.2021 r.) – program realizowany jest dzięki prywatnym darczyńcom;
  4. psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy (realizowany od 28.02.2022 r.) – partner programu: Nationale-Nederlanden;
  5. psychologicznej dla kobiet w ciąży i po porodzie – program realizowany jest dzięki prywatnym darczyńcom;

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA

Dwa razy w roku realizujemy ogólnopolską kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. W gronie naszych ambasadorów są m.in. Ewa Błaszczyk, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Agnieszka Kobus-Zawojska, Anna Wyszkoni,, Krzysztof Cugowski, Andrzej Seweryn, Marcin Bosak, Bartek Jędrzejak, Andrzej Bober, Marek Plawgo i Piotr Zelt.

W każdej edycji naszej kampanii przypominamy, że połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest najskuteczniejszą formą leczenia depresji u osób dorosłych, a w przypadku dzieci i młodzieży w pierwszym kroku stawiamy przede wszystkim na psychoterapię.

W 2022 roku nasza kampania w liczbach to: trzysta dziesięć nośników promujących kampanię – m.in. billboardy i CityLighty w stolicach wojewódzkich; ponad tysiąc pięćset plakatów przesłanych do szpitali, poradni, miejskich instytucji, tysiąc ulotek przesłanych do instytucji i rozdanych przez naszych wolontariuszy, 473 wydrukowane egzemplarze bezpłatnego magazynu edukacyjnego „Twarze depresji” przesłany do szpitali onkologicznych, psychiatrycznych dla dzieci i dla dorosłych.

W zależności od tematu kampanii do współpracy zapraszamy gwiazdy, ekspertów i organizacje pozarządowe. Do grona naszych ambasadorów należy już kilkadziesiąt osób – wśród nich są aktorzy, muzycy, pisarze, sportowcy, dziennikarze, a także wybitni lekarze psychiatrzy i psycholodzy. Fundacja Twarze Depresji inicjuje kolejne edycje, wybiera ich tematykę i przygotowuje materiały medialne. Więcej o naszej kampanii można przeczytać na naszej stronie w zakładce „KAMPANIA”.

BIEG Z TWARZAMI DEPRESJI

Zachęcając do aktywności, chcemy przełamywać stereotypy i pokazać, że wysiłek fizyczny jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowia psychicznego, a prawidłowo leczona depresja nie jest przeszkodą, żeby uprawiać sport. Udowodniła to ambasadorka 1. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji – Agnieszka Kobus-Zawojska, wybitna wioślarka, multimedalistka, która zdobyła olimpijskie srebro w Tokio, biorąc leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii. Więcej na ten temat w zakładce „BIEG”.

BEZPŁATNY MAGAZYN EDUKACYJNY

Misję edukacyjną realizujemy również poprzez wydawanie bezpłatnego magazynu „Twarze depresji”, który publikujemy zawsze w wersji online na naszej stronie i umożliwiamy samodzielny jego wydruk. W miarę możliwości drukujemy magazyn, który trafia do szpitali, poradni zdrowia psychicznego, szkół. W 2020 roku udało nam się zebrać środki na wydanie tylko jednego numeru magazynu. W 2021 roku ukazało się pięć magazynów, a w nich 202 strony autorskich treści – w tym 67 felietonów i 23 wywiady. W 2022 r. roku ukazały się 3 magazyny.

Z publikacji można się dowiedzieć, jak z depresją walczą nasi ambasadorzy, dlaczego zdecydowali się mówić o zdrowiu psychicznym. Warto też przeczytać nasze wywiady z wybitnymi specjalistami. Stawiamy na sprawdzoną wiedzę, popartą badaniami, dlatego publikujemy również felietony lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i psychoonkologów.

W ramach programu „Zdrowy Senior” przesłaliśmy ponad tysiąc magazynów „Twarze depresji” do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, by szczególnie w czasie pandemii wesprzeć seniorów wiedzą na temat leczenia depresji.

BEZPŁATNE WEBINARY I WŁASNE BADANIE

Fundacja „Twarze depresji” prowadzi również webinaria związane z promocją zdrowia psychicznego w ramach bezpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego. Przygotowaliśmy bezpłatne webinary o leczeniu depresji z udziałem najwyższej klasy ekspertów. Każdy webinar można odsłuchać na naszym profilu na Facebooku, a także na kanale YouTube i na naszej stronie www.twarzedepresji.pl/webinary.

Ponadto w listopadzie i grudniu 2021 r. zrealizowaliśmy badanie „Stan psychiczny polskich pracowników w czasie pandemii”, które szczegółowo opisaliśmy w magazynie „Twarze depresji” nr 5/2021.

WYRÓŻNIENIA DLA FUNDACJI

W 2022 roku nasza Fundacja została doceniona za całokształt działalności i otrzymała nagrodę brązowego BOHATERON-a. Partner wielu naszych programów Nationale-Nederlanden za wspieranie naszych programów otrzymał tytuły „Dobroczyńca Roku„, a nasz ambasador Marcin Bosak wygrał Plebiscyt „Gwiazdy Dobroczynności„. Trzeci rok z rzędu ambasador kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” został laureatem tego konkursu. Wcześniej nagrodę otrzymali Piotr Zelt i Marek Plawgo.

Nasza Fundacja otrzymała główną nagrodę w konkursie S3KTOR za program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, który uznano za najważniejszą inicjatywę pozarządową warszawskich NGO w 2021 roku.

Za kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” otrzymaliśmy prestiżową Nagrodę Aureliusza przyznaną przez Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Psychiatrii prof. Piotra Gałeckiego.

Za program „Wolontariat dla Zdrowia” otrzymaliśmy Nagrodę „Dla Zdrowia i Pacjenta” przyznawaną przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prezes naszej fundacji Anna Morawska-Borowiec otrzymała wiele nagród za podejmowanie w debacie publicznej problemu depresji, m.in. Nagrodę Aureliusza wręczoną przez prof. Piotra Gałeckiego – Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Psychiatrii, a także dwukrotnie „Kryształowe Pióra” i „Dziennikarza bez Barier”. Niezwykłym wyróżnieniem zarówno dla niej, jak i jej męża Jakuba Borowca – wiceprezesa fundacji – było spotkanie i możliwość rozmowy z Księciem Williamem. Podczas swojej wizyty w Polsce w 2017 roku Książę William postanowił spotkać się z kilkoma organizacjami zajmującymi się promocją zdrowia psychicznego. W tym gronie znaleźli się właśnie obecni przedstawiciele zarządu Fundacji „Twarze depresji”.

KONTAKT DO FUNDACJI TWARZE DEPRESJI: fundacja@twarzedepresji.pl