Program „Twarze depresji dla Szkół”


To unikatowy w skali kraju program! Pół tysiąca nauczycieli szkół podstawowych, pracujących na co dzień nie tylko z polskimi uczniami, ale i z Ukrainy, skorzystało z programu „Twarze depresji dla Szkół”, który przygotowała Fundacja „Twarze depresji” i realizuje dzięki wsparciu finansowemu partnera programu: Nationale-Nederlanden.

Program wystartował we wrześniu, warsztatem online, na którym nauczyciele dowiedzieli się jak rozpoznawać i czym są: depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, zaburzenia adaptacyjne, a także mówiliśmy o konsekwencjach psychologicznych żałoby.

Warsztat poprowadziły:

Anna Morawska-Borowiec – psycholog, prezes Fundacji „Twarze depresji”

Bożena Falkowska – psycholog, psychoterapeutka

Maria Kocurowska – psycholog, psychoterapeutka

Specjalistki napisały także broszurę psychoedukacją, którą pedagodzy otrzymali, w formie pliku pdf, podczas szkolenia. Jest to kompendium wiedzy napisane przystępnym językiem, na temat najczęstszych trudności psychicznych wśród uczniów – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci dotkniętych traumą wojenną. Poza tym są w nim scenariusze dziesięciu lekcji wychowawczych opartych na psychoedukacji i ćwiczeniach ważnych dla zdrowia psychicznego dzieci. Lekcje zostały przygotowane z podziałem wiekowym na klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Program zaplanowany jest na cały rok, tak żeby raz w miesiącu realizowana była jedna lekcja.

Poza tym, nauczyciele objęci programem „Twarze depresji dla szkół”, przez cały rok szkolny mogą zadawać pytania i zgłaszać trudności w prowadzeniu zajęć z uczniami. Pod koniec każdego miesiąca organizujemy spotkanie online ze specjalistą fundacji, który odpowiada na pytania nauczycieli.

Co ważne efekty pracy już widzą sami nauczycieli, o czym napisała nam Ewa Zając, nauczycielka w Szkole Podstawowa im. Władysława Sikorskiego w Henrykowie (w woj. dolnośląskim):

„Przeprowadziłam zajęcia w klasie 7. Pierwszy temat. Jestem mile zaskoczona. Uczniowie chętnie pracują. Wszystko jest rozpisane krok po kroku i załączniki. Jest to duża wygoda dla nauczyciela. Te same zajęcia będę chciała przeprowadzić w klasach 1-3”.

Cieszymy się, bo zależy nam na tym, by dać nauczycielom narzędzia do radzenia sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest praca z uczniami z Ukrainy, dziećmi dotkniętymi traumą wojenną.

Nie chodzi o to, by nauczyciel stał się psychologiem czy psychoterapeutą. Chodzi o to, by lepiej zrozumiał psychikę dzieci i mógł wykorzystać jedną w miesiącu lekcję wychowawczą do poprawy dobrostanu psychicznego wszystkich dzieci w klasie, w tym dzieci z Ukrainy. Nie mamy w Polsce tylu psychologów konsultujących w języku ukraińskim, by dotrzeć z pomocą do wszystkich szkół, dlatego misja zawodu nauczyciela w aspekcie dobrostanu psychicznego uczniów i wsparcia procesu psychoedukacji jest niezwykle ważnaAnna Morawska-Borowiec, Prezes Fundacji „Twarze depresji”.

„Twarze depresji dla szkół” to już kolejny program, który Fundacja „Twarze depresji” realizuje dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden.

– Współpraca z Fundacją „Twarze Depresji” to jeden z naszych kluczowych projektów, prowadzonych w ramach społecznej odpowiedzialności. W lutym dołączyliśmy do akcji ,,Twarze depresji dla Ukrainy”, będącą odpowiedzią na ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Teraz fundacja uruchamia kolejną inicjatywę, którą możemy z dumą wspierać. Doskonale rozumiemy, jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i komfort psychiczny dziecka. Dlatego wierzymy, że program „Twarze depresji dla szkół” zapewni zarówno uczniom, jak i nauczycielom realne wsparcie i pomoże wszystkim jak najszybciej odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.

Nationale-Nederlanden wspiera finansowano również program „Twarze depresji dla Ukrainy” – bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy – dzieci i osób dorosłych (zapisy: www.twarzedepresji.pl/ukraina), a także w ramach akcji „Rak? To nie tak!” program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób chorych onkologicznie, ich rodzin i osób, które z powodów profilaktycznych powinny uda się do onkologa, a boją się wykonać pierwszy krok (zapisy: www.twarezdepresji.pl/pomocpsychologiczna). Za wspieranie podopiecznych Fundacji „Twarze depresji” oraz działań na rzecz zdrowia psychicznego firma otrzymała prestiżowy tytuł „Dobroczyńca Roku” 2021.


KONTAKT:

Masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas:

szkola@twarzedepresji.pl